• Zhrnutie projektu

• Zdroj dotácie: Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru (FM EHP) (85%) a štátny rozpočet Slovenskej republiky (15%) - eeagrants.sk

Programová oblasť: Prispôsobenie sa zmene klímy – prevencia pred povodňami a suchom - eeagrants.sk/50-sk/prisposobenie-sa-zmene-klimy/

Výstup programu: Zvýšenie povedomia a vzdelania v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy

Výsledky programu: Vypracovanie a propagovanie osnov zameraných na manažment dažďových vôd a ich prepojenie na zmenu klímy pre základné a stredné školy.

Publikovanie všetkých informácií o programe „Prispôsobenie sa zmene klímy – prevencia povodní a sucha“ pre širokú verejnosť prostredníctvom internetu.

Názov projektu: Škola Zdravej Klímy II - crz.gov.sk/index.php?ID=155185&l=sk

Realizátor projektu: Mesto Vranov nad Topľou

Partner projektu: SOSNA o. z. Družstevná pri Hornáde

Miesto realizácie: Základná škola Vranov nad Topľou – Lomnická ul. (skr. ZŠ Lomnica)

Schválená dotácia: 40 000 EUR

Doba realizácie: 7.10.2014 – 31.1.2016

Situácia: V regióne Vranov nad Topľou nie sú dostatočne využívané inovačné technológie zamerané na trvalo udržateľné hospodárenie s dažďovými vodami, ktoré sú nevyhnutné pre zmierňovanie dopadov na klimatickú zmenu. Taktiež nie je dostatočné vzdelávanie, šírenie informácií a budovanie kapacít v problematike zmierňovania klimatickej zmeny na sociálno-ekonomické prostredie, so zameraním na prioritné cieľové skupiny (školy, samospráva, podnikatelia, široká verejnosť).

Problém: Nevyhovujúca situácia v ZŠ Lomnica v manažmente dažďových vôd a nedostatočné verejné povedomie obyvateľov miestnej časti Vranov nad Topľou - Lomnica a regiónu Vranov nad Topľou v problematike klimatickej zmeny.

Budova ZŠ Lomnica má nevhodnú skladbu strešného plášťa a nevhodne riešené odvádzanie dažďových vôd. Areál ZŠ Lomnica má príliš veľké spevnené plochy z nepriepustného materiálu a neupravené parkové plochy takmer bez zelene.

Zámer: Zlepšenie hospodárenia s dažďovými vodami v regióne Vranov nad Topľou realizáciou adaptačných opatrení na príklade ZŠ Lomnica, vzdelávanie detí, učiteľov a širokej verejnosti v možnostiach predchádzania klimatickej zmene.

Výstupy: Realizáciou projektu sa dosiahne:

• zlepšenie mikroklímy v budove a areáli ZŠ Lomnica,
          • zvýšenie funkčnej a estetickej hodnoty areálu ZŠ Lomnica
          • zlepšenie kvality výučby o klimatickej zmene v základných školách,
          • zvýšenie zapojenia občanov miestnej časti Lomnica do komunitných aktivít,
          • zvýšenie záujmu širokej verejnosti o klimatickú zmenu a inovácie.

Aktivity: Projekt bude obsahovať aktivity demonštrujúce 11 adaptačných opatrení:

• zhotovenie 338 m2 zelenej "vegetačnej" strechy na budove ZŠ Lomnica,
          • zmenšenie výmery spevnených plôch pred budovou ZŠ Lomnica o 81 m2,
          • inštalácia 63 m2 vegetačnej dlažby na parkovisku pred budovou ZŠ Lomnica,
          • inštalácia 80 m2 vodopriepustnej dlažby na chodníku pred budovou ZŠ Lomnica,
          • vytvorenie 54 m2 dažďových záhonov v areáli ZŠ Lomnica a pri stojisku komunálneho odpadu,
          • vytvorenie 164 m2 záhradného labyrintu v areáli ZŠ Lomnica s mlatovými chodníkmi, okrasnými a úžitkovými krovinami,
          • výsadba 4 ks vzrastlých stromov a ďalších okrasných krovín v areáli ZŠ Lomnica,
          • založenie 255 m2 trávnatých plôch v areáli ZŠ Lomnica,
          • inštalácia 20 m odkvapového žľabu na terase budovy ZŠ Lomnica a dvoch zberných sudov na dažďovú vodu,
          • inštalácia 7 ks balkónových kvetináčov na terase ZŠ Lomnica,
          • vytvorenie zeleninovej záhradky v areáli ZŠ Lomnica.

Vzdelávanie: Projekt bude obsahovať vzdelávacie aktivity:

• spracovanie a otestovanie vzdelávacích osnov ku klimatickej zmene pre 1.-9. roč. základných škôl,
          • päť pracovných brigád pre miestnych dobrovoľníkov a žiakov ZŠ Lomnica k realizácii adaptačných opatrení,
          • metodické školenie ku klimatickej zmene pre 25 učiteľov základných škôl z okresu Vranov nad Topľou.

Publicita: Projekt bude obsahovať informačné aktivity:

• úvodné zhromaždenie pre 40 účastníkov (rodičia, občania, zástupcovia samospráv a odborná verejnosť),
          • záverečný seminár pre 50 účastníkov (detto),
          • webová stránka o programe Modré školy a o projekte Škola Zdravej Klímy II,
          • mediálne aktivity.

Cieľové skupiny: Priamymi prijímateľmi prínosov projektu sú žiaci a učitelia navštevujúci ZŠ Lomnica, rodičia žiakov ZŠ Lomnica, učitelia a žiaci ďalších základných škôl v okrese Vranov nad Topľou, samospráva mesta Vranov nad Topľou, odborná verejnosť.

Nepriamymi prijímateľmi prínosov projektu sú ďalšie samosprávy z regiónu Vranov nad Topľou, mimovládne organizácie, podnikatelia v stavebníctve, záhradníctve a poskytovatelia súvisiacich služieb.

Partneri: Projekt nemá partnera z donorskej krajiny programu. Domácim partnerom je SOSNA o. z. Družstevná pri Hornáde, ktorý poskytne know-how a poradenskú činnosť pri realizácii adaptačných opatrení k manažmentu dažďových vôd.

Projektový tím: RNDr. Pavol Kaňuch - celková koordinácia, riadenie adaptačných opatrení, dokumentácia, spracovanie správ.
          PaedDr. Mariana Lapčáková – verejné obstarávania, administratívna podpora,
          PaedDr. Slávka Ihnátová – organizačná podpora,
          RNDr. Silvia Szabóová – odborné poradenstvo, vzdelávanie,
          Mária Tiňová - vedenie účtovníctva, objednávky a úhrady dodávateľom.

„Mysli globálne, konaj lokálne“ – „Think globally, act locally“

Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein, Norway and co-financed by the State Budget of the Slovak Republic.
          Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu SR.